Ayetelkursi1.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sureler
  4. »
  5. Kadir Suresi, Kadir Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça, Fazileti

Kadir Suresi, Kadir Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça, Fazileti

ayeteladmin1 ayeteladmin1 -
68 0

Kadir Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 97. suresidir. Ramazan ayında nazil olan bu surede, Kadir gecesi hakkında bilgi verilir ve bu gece’nin diğer gecelerden daha üstün ve değerli olduğu vurgulanır. Surede ayrıca Allah’ın gücü, merhameti ve rahmeti konu edilir. Kadir Suresi, Müslümanlar tarafından önemli bir sure olarak kabul edilir ve Ramazan ayında sıkça okunur.

Kadir Suresi Dinle

Kadir Suresi Okunuşu (Türkçe Okunuşu)

Bismillahirrahmânirrahîm.

-İnna enzelnahü fiy leyletilkadr

-Ve ma edrake ma leyletülkadr

-Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr

-Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr

-Selamün hiye hatta matle’ılfecr

Kadir Suresi Anlamı (Meali)

Kadir Suresi‘nin mealine aşağıdaki şekilde ulaşabilirsiniz:

“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gece, Rablerinin izniyle her iş için inerler. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar bir selamet ve huzur vardır.

O gece, Rablerinin izniyle, her iş için tan yerinde bir selamet ve huzur vardır.

Allah’ın rahmeti ve mağfireti, o gece dünya semasına nüzul eder.

O gece, insanlar için birçok hayır ve bereketi içinde barındırır. Ancak bu geceyi tanımayanlar kaybedenlerdir.”

Kadir Suresi Arapça

Kadir Suresi Fazileti

Kadir Suresi‘nin fazileti, içinde bahsedilen Kadir gecesi ile ilgilidir. İslam inancına göre Kadir gecesi, Allah’ın Kur’an’ı ilk defa Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed’e indirdiği gecedir. Bu gece, bin aydan daha hayırlıdır ve insanlara büyük bir fırsat sunar. Kadir gecesi ibadet etmek, dua etmek ve Kur’an okumak, Allah’ın rahmetinden, mağfiretinden ve lütfundan yararlanmak için en önemli zamanlardan biridir. Kadir Suresi, bu geceyi hatırlatmak ve önemini vurgulamak için indirilmiştir. Bu nedenle, Kadir Suresi’nin okunması ve Kadir gecesi ibadetleri yapılması, Müslümanlar tarafından büyük bir önem taşır.

Kadir Suresi ile İlgili Hadisler

Kadir Suresi ile ilgili hadisler şunlardır:

  1. Hz. Aişe (r.a.) şöyle dedi: “Resulullah (s.a.v.) Kadir gecesi için seher vakti kalkardı ve şöyle derdi: ‘Allah’ım, sen affedicisin ve affetmeyi seversin, beni affet.’ ” (Tirmizi, Daavat, 3529)
  2. Hz. Ömer (r.a.) şöyle dedi: “Bir zamanlar, biz Allah Resulüyle birlikte idik, o bize Kadir gecesini aramamızı söyledi. O geceyi aramak için bütün geceyi ibadetle geçirdik. Resulullah, o geceyi namazda geçiriyordu. Kadir gecesinin sabahında, güneş doğduğunda, o bize şöyle dedi: ‘Kadir gecesi bugün mübarek bir geceydi, o geceyi arayın ve Kadir gecesine denk gelmek için dua edin.’ ” (Buhari, İman, 41)
  3. Hz. Enes (r.a.) şöyle dedi: “Resulullah (s.a.v.) Kadir gecesi için seher vakti kalkardı ve şöyle derdi: ‘Allah’ım, sen affedicisin ve affetmeyi seversin, beni affet.’ ” (Buhari, Salat, 346)

Bu hadisler, Kadir gecesi ve Kadir Suresi’nin önemini vurgulamakta ve bu geceyi ibadetle geçirmenin önemine işaret etmektedir.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *