Ayetelkursi1.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sureler
 4. »
 5. Kevser Suresi, Kevser Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça, Fazileti

Kevser Suresi, Kevser Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça, Fazileti

ayeteladmin1 ayeteladmin1 -
61 0

Kevser Suresi, Kuran-ı Kerim’in 108. suresidir. Surenin adı “Kevser” kelimesinden gelmektedir ve “nimetler” veya “iyilikler” anlamına gelir. Surenin konusu, Peygamber Muhammed’e verilen nimetler ve müşriklerin zayıflığıdır. Surenin sonunda, Müslümanların Allah’a ibadet etmesi ve kurban kesmesi emredilmektedir. Kevser Suresi, sadece 3 ayetten oluşur ve Kuran’ın en kısa surelerinden biridir.

Kevser Suresi Dinle

Kevser Suresi Okunuşu (Türkçe Okunuşu)

İnna a’taynakelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şanieke hüvel’ebter.

Kevser Suresi Anlamı (Meali)

Kevser Suresi‘nin mealine aşağıdaki şekilde ulaşabilirsiniz:

“Biz sana Kevser’i verdik. O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Şüphesiz senin düşmanın kesik ve zillet içinde kalacak.” (Kevser Suresi, 1-3)

Bu surede Allah, Peygamber Muhammed’e verdiği nimetlerden bahseder ve ona Kevser’i verdiğini söyler. Kevser, bir nehir veya cennet olarak yorumlanır ve Müslümanlar için sonsuz bir nimet kaynağıdır. Allah, Peygamber Muhammed’e bu nimeti vererek ona bir armağan ve ödül olarak kabul edilmesini sağlamıştır.

Surenin devamında, Müslümanların Allah’a ibadet etmeleri ve kurban kesmeleri emredilir. Bu, Müslümanların Allah’a yakınlaşmalarını ve O’na karşı şükranlarını sunmalarını sağlar.

Son olarak, surenin son ayetinde, Allah Peygamber Muhammed’e düşmanlarına karşı zafer vaat eder. Müşriklerin zayıflığına işaret edilir ve onların sonunun kesik ve zillet içinde olacağı vurgulanır.

Kevser Suresi Arapça

Kevser Suresi Fazileti

Kevser Suresi‘nin fazileti hakkında birçok hadis vardır. İşte bazıları:

 • Peygamber Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kim Kevser Suresi’ni okursa, Allah ona Kevser’i içeceği bir nehir şeklinde verir.” (Buhari)
 • Ayrıca, Peygamber Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kevser Suresi okunduğunda, Allah Teala onun sevabını önceki ve sonraki günahlarından affeder.” (Tirmizi)
 • Kevser Suresi’nin okunması, kişinin Allah’ın rızasına daha yakın olmasını sağlar ve kalbindeki imanı güçlendirir.
 • Ayrıca, Kevser Suresi’nin okunması, kişinin hayatındaki nimetleri hatırlamasına ve şükretmesine vesile olur.
 • Bazı kaynaklarda, Kevser Suresi’nin okunması, kişinin düşmanlarına karşı korunmasını sağlar.

Bu nedenlerden dolayı, Kevser Suresi‘nin okunması tavsiye edilen bir ibadettir ve Müslümanlar arasında popüler bir uygulamadır.

Kevser Suresi ile İlgili Hadisler

Kevser suresi ile ilgili hadisler şunlardır:

 1. Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kevser suresi bana verildiğinde, Rabbim bana şöyle dedi: ‘Ey Muhammed! Sana bu sureyi verdim, sen de bana şükret ve kullarına da bu sureyi okumalarını tavsiye et.'” (Buhari, Tefsir, 108)
 2. Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kevser suresini okuyan kimse, Cennet’te bir havuzun sahibi olacaktır. Bu havuzun suyu süt gibi beyaz, tatlı ve soğuktur. Havuzun etrafında oturacak olanlar, yüzleri güneş gibi parlak olacaktır.” (Tirmizi, Tefsir, 108)
 3. Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kevser suresi, bana verilen en büyük nimetlerden biridir. Kim bu sureyi okursa, Rabbine şükretmiş olur. Kim de bu sureyi öğrenip okumak istemezse, o kişiye yazıklar olsun.” (İbn Mace, Tefsir, 31)
 4. Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kevser suresi, benim ümmetim için büyük bir nimettir. Kim bu sureyi okursa, Allah onun günahlarını affeder ve Cennet’te ona bir yer hazırlar.” (Beyhaki, Şuabü’l-İman, 4245)
 5. Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kevser suresi, bana verilen en güzel hediyelerden biridir. Kim bu sureyi okursa, Allah onun için birçok hayır ve bereketler yaratır.” (İbn Hibban, Sahih, 7588)

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *