Ayetelkursi1.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sureler
  4. »
  5. Kureyş Suresi, Kureyş Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Meali, Arapça, Fazileti

Kureyş Suresi, Kureyş Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Meali, Arapça, Fazileti

ayeteladmin1 ayeteladmin1 -
68 0

Kureyş Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 106. suresidir. Surenin adı, Mekke’deki Kureyş kabilesine atfen verilmiştir. Surenin konusu, Kureyş kabilesinin Allah’ın nimetlerine ve korumasına karşı olan şükran borcunu yerine getirmesi gerektiği ve bu nimetlerden dolayı Allah’a ibadet etmeleri gerektiği üzerinedir. Surenin sonunda ise Kureyş kabilesinin Mekke’deki Kabe’yi korumasına ve ziyaretçilerine yardım etmesine karşılık Allah’ın onları rızıklandıracağı vurgulanmaktadır.

Kureyş Suresi Dinle

Kureyş Suresi Okunuşu (Türkçe Okunuşu)

Li îlâfi kurayş. Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf. Felya’budû Rabbe hâzelbeyt. Ellezî et’amehum min cû’in ve âmenehum min havf.

Kureyş Suresi Anlamı (Meali)

Kureyş Suresi’nin anlamı, meali şöyledir:

“Bismillahirrahmânirrahîm

1- Kureyş’in (mutluluğu) üzerine o Kureyş’in (Allah’a) taptığı (Kabe’nin Rabbine) sayesinde.

2- (O), kışın ve yazın onların rızıklarını veren, güvenliklerini sağlayan (Allah’tır).

3- Böylece, (Allah’a) ibadet etsinler diye, Kureyş’in (yolculuklarına) korkusuzca gitmelerine, ticaretlerini yürütmelerine, kışın ve yazın Rabblerinin evinde beslenip içmelerine (izin veririz).

Kureyş Suresi Arapça

Kureyş Suresi Fazileti

Kureyş Suresi‘nin fazileti, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından şöyle ifade edilmiştir:

Kureyş Suresi, Allah’ın yeryüzünde en sevdiği bölgede inmiştir. Bu sebeple, kim Kureyş Suresi’ni okursa, Allah ona rızık verir ve onu güvenlik içinde tutar.”

Bu hadis, Kureyş Suresi‘nin insanlara hem dünya hem de ahiret saadeti getirdiğini belirtmektedir. Kureyş Suresi’nin okunması, Allah’ın rızık vermesine ve güvenliği sağlamasına vesile olabilir. Ayrıca, Kureyş Suresi’nin okunması, insanın Allah’a şükretmesine ve O’na ibadet etmesine teşvik eder.

Kureyş Suresi ile İlgili Hadisler

Kureyş Suresi ile ilgili bazı hadisler şu şekildedir:

  1. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kureyş Suresi, Allah’ın yeryüzünde en sevdiği bölgede inmiştir. Bu sebeple, kim Kureyş Suresi’ni okursa, Allah ona rızık verir ve onu güvenlik içinde tutar.” (Tirmizi)
  2. Bir başka hadiste Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Kureyş Suresi, Allah’ın yeryüzünde en sevdiği bölgede inmiştir ve bu sebeple, onu okuyun ve öğrenin. Çünkü o, Allah’ın size verdiği nimetlerden dolayı O’na şükretmeniz için size bir hatırlatmadır.” buyurmuştur. (Tirmizi)
  3. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Kureyş Suresi’ni okuyan kimse, Allah’ın rızasını kazanır ve O’na yakınlaşır.” buyurmuştur. (Tirmizi)
  4. Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Kureyş Suresi’ni okumanın sevabı, Kabe’yi tavaf etmenin sevabına eşittir.” buyurmuştur. (Tirmizi)

Bu hadisler, Kureyş Suresi‘nin önemini ve faziletlerini vurgulamaktadır. Kureyş Suresi’nin okunması, Allah’ın rızasını kazanmak, güvenlik içinde olmak ve Kabe’yi tavaf etmek gibi sevaplar kazandırabilir. Ayrıca, Kureyş Suresi, Allah’ın nimetlerine karşı şükretmeyi hatırlatır ve insanları O’na ibadete teşvik eder.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *