Ayetelkursi1.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dualar
  4. »
  5. Bütün Sıkıntıları Gideren Dua Hangisidir ?

Bütün Sıkıntıları Gideren Dua Hangisidir ?

ayeteladmin1 ayeteladmin1 -
52 0

Bütün sıkıntıları gideren dua, kişisel inanç ve deneyimlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak İslam geleneğinde, sıkıntı ve stres anlarında okunabilecek bazı dualar önerilmektedir. Örneğin, Hazreti Ali’nin aktardığına göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sıkıntılı zamanlarda şu duayı okumayı öğretmiştir: “Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.” Bu dua, Allah’ın yüceliğini ve kudretini teslim ederek, sıkıntıdan kurtulma niyetiyle okunur.

Ayrıca, Yunus Suresi’nin 87. ayetinde geçen ve Hz. Yunus’un balık karnında iken ettiği dua da sıkıntı anında okunması tavsiye edilen dualardan biridir: “Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn.” Bu dua, kişinin hata ve zayıflıklarını kabul ederek, Allah’tan yardım ve af dilemek için okunur.

Sıkıntı anlarında okunabilecek diğer bir dua ise Tevbe Suresi’nin 129. ayetinde geçen “Hasbiyallahü la ilahe illa hu. Aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül arşil Azîm.” ifadesidir. Bu dua, Allah’a güven ve teslimiyeti ifade eder ve O’nun her durumda yeterli olduğunu belirtir.

Bu duaların yanı sıra, kişisel duygular ve düşüncelerle yapılan içten dua ve niyazlar da sıkıntı anlarında ferahlık ve rahatlama sağlayabilir. Dua, kişinin iç dünyasını yansıtan ve manevi bir sığınak olarak görülebilen özel bir ibadettir. Herkesin sıkıntı anında tercih ettiği ve içinde huzur bulduğu dua farklı olabilir. Önemli olan, dua ederken samimi olmak ve Allah’a olan inancı ve güveni korumaktır.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *