Ayetelkursi1.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Dualar
 4. »
 5. Diş Ağrısı İçin Okunacak Dualar

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dualar

ayeteladmin1 ayeteladmin1 -
73 0

Dinimiz İslam’da diş ağrısı ile ilgili birçok öğüt ve tavsiye bulunmaktadır. Öncelikle diş sağlığına önem verilmesi gerektiği vurgulanır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) diş temizliğine çok önem verir ve sık sık dişlerini misvak ile temizlerdi. Ayrıca diş ağrısı ile ilgili olarak da birçok tavsiye bulunmaktadır.

 • Diş ağrısı çekildiğinde öncelikle bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü diş ağrısı, ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve tedavi edilmesi gerekir.
 • Diş ağrısı çekildiğinde, acı kesici ilaçlar alınabilir. Ancak bu ilaçlar sadece geçici bir çözüm sağlar ve kalıcı bir tedavi için bir hekime başvurulması gerekir.
 • Diş ağrısı çekildiğinde, ağrıyı hafifletmek için soğuk uygulamalar yapılabilir. Bunun için buz torbası veya soğuk su kullanılabilir.
 • Diş ağrısı çeken kişinin ağzında bir çözelti hazırlanabilir. Bu çözelti için suya tuz veya karbonat eklenerek gargara yapılabilir. Bu çözelti ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.
 • Diş ağrısı çeken kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Şekerli ve asitli yiyeceklerden uzak durmalı, süt ve süt ürünleri gibi besinler tüketmelidir.
 • Diş ağrısı çeken kişinin sabah ve akşam olmak üzere, dişlerini düzenli olarak fırçalaması gerekir. Dişlerini fırçalarken, diş aralarını da temizlemesi önemlidir.
 • Diş ağrısı çeken kişinin, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Bu alışkanlıklar diş sağlığını olumsuz etkiler ve diş ağrısı gibi sorunlara neden olabilir.

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dualar

 1. “Bismillahillezi la yedurru ma’asmihi şey’un fil ardı ve la fissemâi ve hüvessemi’ul alim.” (Yüce Allah’ın adıyla, O ki yeryüzünde ve gökte hiçbir şey O’nun ismiyle zarar veremez. O, işiten ve bilendir.)
 2. “Hasbiyallahü la ilahe illa hüve, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül arşil azim.” (Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. O’na dayandım ve O büyük Arş’ın sahibidir.)
 3. “Ya Şafi, ya Kafi, şifâ ver ve yaraları kapat.” (Ey Şafi, ey Kafi, şifâ ver ve yaraları kapat.)
 4. “Elhamdü lillahi rabbil alemin” (Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a olsun.)

Bu duaların yanı sıra, diş ağrısı çeken kişinin kendisi için dua etmesi ve Allah’tan yardım istemesi de önemlidir. Ayrıca, diş ağrısı çeken kişinin namaz kılması ve Kur’an-ı Kerim okuması da faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *