Ayetelkursi1.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sureler
 4. »
 5. Nas Suresi, Felak Nas Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça, Fazileti

Nas Suresi, Felak Nas Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça, Fazileti

ayeteladmin1 ayeteladmin1 -
80 0

Nas suresi, Kur’an-ı Kerim’in 114. suresidir. Surenin Arapça adı “Nas” kelimesinden gelir, bu kelime “insanlar” anlamına gelir. Surenin başında yer alan “Bismillahirrahmanirrahim” ifadesiyle birlikte okunur ve “De ki: ‘Sığınırım insanların Rabbine, insanların hükümdarına, insanların ilahına, sinsi vesvesecinin şerrinden, o ki insanların göğüslerine vesvese verir, cinlerden ve insanlardan'” şeklinde devam eder. Surenin anlamı, insanların şeytani vesvese ve kötü düşüncelerden Allah’a sığınmalarını öğütlemektedir.

Nas Suresi Dinle

Nas Suresi Okunuşu (Türkçe)

“Bismillahirrahmanirrahim

Qul a’uzu birabbin-nas
Malikin-nas
İlahin-nas
Min şerril-vesvasil-hannas
Ellezi yüvesvisü fi sudürin-nas
Mina’l-cinnati ven-nas.”

Felak Nas Suresi

Felak suresi, Kur’an-ı Kerim’in 113. suresidir. Surenin Arapça adı “Felak” kelimesinden gelir, bu kelime “tan ağarması” veya “sabahın doğması” anlamına gelir. Surenin başında yer alan “Bismillahirrahmanirrahim” ifadesiyle birlikte okunur ve “De ki: ‘Rabbimizin şafağına sığınırım, yaratıklarının şerrinden karanlığın çökmesi zamanı geldiğinde, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve hasetçinin şerrinden, yani kıskançlığından'” şeklinde devam eder. Surenin anlamı, insanların kötü niyetli insanların ve şeytanın şerrinden Allah’a sığınmalarını öğütlemektedir.

“Bismillahirrahmanirrahim

Kul e’uzu birabbil-felak
Min şerri ma halak
Ve min şerri ğasıkın iza vekab
Ve min şerrinneffasati fil-ukad
Ve min şerri hasidin iza hased.”

Nas Suresi Anlamı (Meali)

Nas suresi, Kur’an-ı Kerim’in 114. suresidir ve insanların şeytani vesvese ve kötü düşüncelerden Allah’a sığınmalarını öğütlemektedir. Surenin anlamı şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim

De ki: ‘Sığınırım insanların Rabbine,
İnsanların hükümdarına,
İnsanların ilahına,
Sinsi vesvesecinin şerrinden,
O ki insanların göğüslerine vesvese verir,
Cinlerden ve insanlardan.'”

Surenin anlamı, insanların Allah’a sığınarak şeytani vesveselerden, kötü düşüncelerden, şeytanın kötü etkisinden ve insanların kötü niyetlerinden korunmalarını öğütlemektedir. Surenin sonunda yer alan “El-felak” ve “En-nas” ifadeleri de bu korunmayı sağlayacak duaları içermektedir.

Nas Suresi Arapça

Nas Suresi Fazileti

Nas suresinin faziletleri hakkında hadislerde bazı bilgiler yer almaktadır. İşte bazı faziletleri:

 • Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, her uyandığında ve her yatağa girdiğinde Nas ve Felak surelerini okuduğu rivayet edilmiştir.
 • Hz. Aişe (r.a.)’den rivayet edildiğine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kendisinde bir rahatsızlık veya kötü bir şey hissettiğinde Nas ve Felak surelerini okurdu.
 • Nas suresi, şeytanın ve kötü niyetli insanların şerrinden korunmak için okunabilir.
 • Nas suresi, Allah’a sığınarak şeytani vesveselerden, kötü düşüncelerden, şeytanın kötü etkisinden ve insanların kötü niyetlerinden korunmak için okunabilir.
 • Nas suresi, Allah’a sığınmanın ve O’na güvenmenin önemini vurgulamaktadır.
 • Nas suresi, Kur’an-ı Kerim’in son surelerinden biri olduğu için, Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlarken önce okunması tavsiye edilir.

Nas Suresi ile İlgili Hadisler

Nas suresi ile ilgili hadisler şunlardır:

 1. Hz. Aişe (r.a.) anlatıyor: “Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, her uyandığında ve her yatağa girdiğinde Nas ve Felak surelerini okuduğunu görürdüm.” (Buhari, “Tahajjud”, 22)
 2. Hz. Aişe (r.a.) anlatıyor: “Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kendisinde bir rahatsızlık veya kötü bir şey hissettiğinde Nas ve Felak surelerini okurdu.” (Tirmizi, “Daavat”, 86)
 3. Abdullah İbni Abbas (r.a.) anlatıyor: “Bir adam, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e gelerek, ‘Ey Allah’ın Elçisi! Benim kardeşim bir şeytanın etkisinde kalmıştır’ dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ona, ‘Gel, sana Nas suresini okuyayım’ dedi ve şöyle okudu: ‘De ki: Sığınırım insanların Rabbine, insanların hükümdarına, insanların ilahına, sinsi vesvesecinin şerrinden…’ Adam, ‘Ey Allah’ın Elçisi! Benim kardeşim bundan daha kötü bir şey yapıyor’ dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de Felak suresini okudu ve şöyle dedi: ‘Bunları ona oku’.” (Tirmizi, “Daavat”, 87)
 4. Hz. Aişe (r.a.) anlatıyor: “Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, bir şeyden korktuğu zaman Nas suresini okuduğunu görürdüm.” (Tirmizi, “Daavat”, 86)
 5. Hz. Ümmü Seleme (r.a.) anlatıyor: “Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, geceleyin yatağına girdiği zaman ellerini üfleyerek okuduğu surelerden biri de Nas ve Felak sureleriydi.” (Buhari, “Tahajjud”, 22)

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *