Ayetelkursi1.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dualar
  4. »
  5. İnsanı Zırh Gibi Koruyan Dualar

İnsanı Zırh Gibi Koruyan Dualar

ayeteladmin1 ayeteladmin1 -
96 0

İnsanı Zırh Gibi Koruyan Dualar

Hayatımızın her anında Allah’a sığınmak, O’ndan yardım ve koruma istemek, imanımızın gereğidir. Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) hadislerinde, bizi her türlü kötülükten, beladan, hastalıktan ve düşmandan koruyacak pek çok dua öğretilmiştir. Bu duaları okuyarak hem kendimizi hem de sevdiklerimizi zırh gibi koruyabiliriz. İşte insanı zırh gibi koruyan dualardan bazıları:

1) Ayet-el Kürsi: Bu ayet, Kur’an-ı Kerim’in en büyük ayetidir. Allah’ın sıfatlarını ve kudretini anlatır. Bu ayeti okuyan kimse, Allah’ın izniyle şeytanın şerrinden emin olur. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim akşam olunca Ayet-el Kürsi’yi okursa, sabaha kadar onu Allah korur. Kim de sabah olunca Ayet-el Kürsi’yi okursa, akşama kadar onu Allah korur.” (Tirmizi, Deavat, 6)

2) Felak ve Nas Sureleri: Bu sureler, Allah’a sığınma sureleridir. Bizi her türlü kötülükten, hasetten, sihirden ve vesveseden korurlar. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim akşam olunca üç defa Felak ve Nas surelerini okursa, onu her şeyden korur.” (Tirmizi, Deavat, 5)

3) Besmele: Besmele, Allah’ın ismiyle başlamak demektir. Her işe besmele ile başlamak, bereket ve hayır getirir. Ayrıca besmele çekmek, bizi şeytanın vesvesesinden de korur. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Herhangi bir kap üzerine besmele çekilmeden içilirse şeytan onunla beraber içer. Herhangi bir kap üzerine besmele çekilerek içilirse şeytan ondan uzaklaşır.” (Müslim, Eşribe, 107)

4) La havle vela kuvvete illa billah: Bu cümle, güç ve kuvvetin yalnızca Allah’tan geldiğini ifade eder. Bu cümleyi çokça söylemek, bizi günahlardan ve kötülüklerden uzak tutar. Ayrıca bu cümle cennetin hazinelerindendir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “La havle vela kuvvete illa billah cennetin hazinelerindendir.” (Buhari, Rikak, 18)

5) Hasbünallahü ve ni’mel vekil: Bu cümle, Allah’ın bize yeterli olduğunu ve O’nun en güzel vekil olduğunu belirtir. Bu cümleyi söylemek, bize güven ve teslimiyet verir. Ayrıca bu cümleyi söyleyen kimse Allah’ın yardımına nail olur. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim ‘Hasbünallahü ve ni’mel vekil’ derse Allah ona yeter.” (Ebu Davud, Salat, 359)

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *